Başkan Erdoğan’dan Blockcahin açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci 100 günlük eylem planını açıkladı. Blok zincir teknolojisinin dış ticaret bağlamında kullanım araştırdıklarından bahsederek gelecek adına umut verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci 100 günlük eylem planını açıklarken, Blokzincir ile dış ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik istişare toplantıları yapıyor olduklarını belirtti. Erdoğan’ın ilk defa dağıtık defter/kayıt teknolojilerinden bahsetmesi gelecek adına “umut verici” olarak değerlendirildi.

Proofstack CEO’su ve Avrasya Blokzincir ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Kurtuluş, yaptığı LinkedIn paylaşımıyla bu konuya dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Blokzincir üzerine çalıştıklarını belirtmesi üzerine Kurtuluş paylaşımında şunlardan bahsetti:

“Bunun anlamı:

1. Başkanlık sisteminde, Başkanın ağzından Blokzincir çıkmışsa, bugünden sonrası için öncesine göre çok daha hızlı bir adaptasyon sürecinin Türkiye için başlamış olduğunu söyleyebiliriz.

2. Blockchain karşılığı olarak anlamada kolaylık/bütünsellik temelinde kullanmayı tercih ettiğim Kayıtzinciri terimi yerine Proofstack’te bundan sonrası için Blokzincir terimini kullanacağım.

3. Cumhurbaşkanlığı, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı yönetiminde, ilgili bakanlık/otoriteler katkıları ile Blokzincir Stratejisi açıklanmasına yönelik çalışma yapılması yakındır.

Çünkü;

-Blokzincir için Dijital Dönüşüm şart

-Dijital Dönüşüm için hukuk ve teknoloji birlikteliği şart

-Hukuk ve teknoloji birlikteliği, ve ihracat öneminde uluslararası entegrasyon şart

-Uluslararası/Ulusal entegrasyon ve dijital dönüşüm için merkezi bir yönetim şart”

kaynak:kriptoklavuz

Leave a Comment