Binance’den 7bin BTC nasıl çalındı?

Bu gece itibariyle piyasayı kızıla boyayan olay kısa sürede anlaşıldı ve 7bin kadar BTC’nin dünyanın en büyük borsası olan Binance’den hacklendiği haberi geldi.

Bugüne kadar Binance bir çok hack saldırıları ile karşılaşmış fakat bir şekilde bunlardan alnının akıyla çıkmıştı. Ama bugünkü olayda işler biraz daha terse gitmiş görünüyor. Binance CEO’su CZ twitterdan yaptığı açıklamada şu  an itibariyle fonların güvende olduğunu ve zararın Binance’nin kendi fonundan karşılanacağını bildirdi. Hatta CZ ile yakınlığı bilinen Justin Sun FUD olmaması için 7bin btc lik usdt yi kendinin fonlayabileceğini duyurdu.

Binance’den yapılan açıklama aşağıdaki gibi yer alıyor( Google Translate kullanılmıştır)

Bugün, 7 Mayıs 2019, 17:15:24 (UTC) ‘de büyük bir güvenlik ihlali tespit ettik. Bilgisayar korsanları çok sayıda kullanıcı API anahtarı, 2FA kodu ve potansiyel olarak başka bilgiler elde edebildiler. Bilgisayar korsanları, phishing, virüs ve diğer saldırıları içeren çeşitli teknikler kullandılar. Hala kullanılan tüm olası yöntemleri sonuçlandırıyoruz. Henüz tanımlanmamış ek etkilenmiş hesaplar da olabilir.

Hackerlar bu işlemden 7000 BTC çekebildi: https://www.blockchain.com/btc/tx/e8b406091959700dbffcff30a60b190133721e5c39e89bb5fe23c5a554ab05ea

Yukarıdaki işlem etkilenen tek işlemdir. Sadece BTC sıcak cüzdanımızı etkiledi (toplam BTC varlıklarımızın yaklaşık% 2’sini içermekteydi). Diğer tüm cüzdanlarımız güvenli ve zararsızdır.

Hacker’lar beklemek ve en elverişli zamanda birden fazla görünüşte bağımsız hesaplar aracılığıyla iyi yönetilen eylemleri uygulamak için sabrı vardı. İşlem, mevcut güvenlik kontrollerimizi geçecek şekilde yapılandırılmıştır. Maalesef bu çekilişi idam edilmeden önce engelleyemedik. Gerçekleştirildiğinde, geri çekilme sistemimizde çeşitli alarmları tetikledi. Bundan hemen sonra tüm para çekme işlemlerini durdurduk.

Binance, bu olayı tamamen kapatmak için #SAFU fonunu kullanacak. Hiçbir kullanıcı fonu etkilenmeyecek.

Kapsamlı bir güvenlik incelemesi yapmalıyız. Güvenlik incelemesi, büyük olan sistemlerimizin ve verilerimizin tüm bölümlerini içerecektir. Bunun BİR HAFTA ile ilgili olacağını tahmin ediyoruz. İlerlerken sık sık güncellemeler yayınlayacağız.

En önemlisi, para yatırma ve çekme işlemlerinin bu zaman dilimi boyunca KALDIRILMASI GEREKİR. Bu zor durumda anlayışınız için yalvarıyoruz.

İşlemlerinizi etkinleştirmeye devam edeceğiz, böylece eğer isterseniz pozisyonlarınızı ayarlayabilirsiniz. Lütfen ayrıca bilgisayar korsanlarının belirli kullanıcı hesaplarını kontrol edebileceğini ve bu arada fiyatları etkilemek için kullanabileceğini de anlayın. Durumu yakından izleyeceğiz. Ancak para çekme işleminin devre dışı bırakıldığına inanıyoruz, bilgisayar korsanlarının pazarları etkilemesi için fazla bir teşvik yok.

Bu zor zamanda, şeffaflığı korumaya çalışıyoruz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

PS, I (CZ) önceden programlanmış Twitter AMA’yı birkaç saat içinde sürdürecek.

– CZ”

 

Leave a Comment