Bitfinex’te 850 milyon dolarlık tether skandalı

New York Başsavcısı ofisi, Kripto Borsası’nın Bitfinex’in 850 milyon dolar kaybettiğini ve ardından bağlı istikrarlı işletmecisi Tether’den bu açığı gizlice gizlemek için fon kullandığını iddia etti.

Perşembe günü yayınlanan bir basın açıklamasına göre, NYAG Letitia James, hem Bitfinex hem de Tether işleten iFinex Inc.’e karşı New York yasalarını ihlal etmelerini ve New York sakinlerini dolandırmayı kesmelerini emrederek bir mahkeme emri aldığını açıkladı.

James, departmanı tarafından yürütülen bir araştırmanın, iFinex’in “850 milyon dolarlık ortak müşteri ve şirket fonlarının görünür kaybını gizlemek için bir örtbas çektiğini” belirlediğini söyledi.

“New York eyaleti, sanal para işletmelerinin yasaya göre işlem yapma zorunluluğunun önünü açtı. Ve bu şirketler 
arasında yanlış yönlendirildiklerinde 
veya aldattıklarında yatırımcılara karşı durmaya ve onların adına adalet aramaya devam edeceğiz ”dedi.

Açıklamaya göre, Bitfinex, QuadrigaCX gibi diğer borsalardan da para aldığı söylenen bir ödeme işlemcisi olan Crypto Capital Corp.’a 850 milyon dolarlık müşteri ve şirket fonu gönderdi. Tether’in rezervinden gelen fonlar açığı kapatmak için kullanıldı, ancak ne kayıp ne de Tether’in fon hareketleri müşterilere açıklanmadı.

Şimdiye kadar 700 milyon dolar transfer edildiği iddia ediliyor.

Başsavcı Yardımcısı Brian Whitehurst’e atıfta bulunulan bir dosyalamaya göre, soruşturma 2018’de bir zamanlar başladı ve aksine iddialara rağmen “OAG’ın Bitfinex’in New York merkezli bireysel yatırımcılara para yatırmasına izin verdiğine inanmak için bir nedeni var. , sanal para birimlerini takas edin ve geri çekin ve Bitfinex ticaret platformunda başka işlemlerde bulunun. ”

Mahkeme emri uyarınca, iFinex direktörleri, memurlar, müdürler, acenteler, çalışanlar, müteahhitler, görevliler veya diğer bağlı kişiler, Tether tarafından tutulan dolar rezervlerine erişim, borç verme veya başka bir hak talebinde bulunmaktan vazgeçmelidir.

Benzer şekilde, iFinex’e bağlı bireylere, bu eylemleri özetleyen kayıtlar dahil hiçbir belgeye müdahale etmemeleri emredilmiştir.

Bilhassa dosyalama, AG’nin ofisinin Bitfinex’te meşru işlem yapılmasını veya Tether’in itfalarını engellemek istemediğini; Aksine, ofis, mahkemenin soruşturmanın tamamlanmasını beklemek suretiyle “statükoyu korumak” için bir ön dava vermesini istiyor.

Eylem, AG ofisinin kripto değişim soruşturmasının sonuçlarını Bitfinex içeren bir gruba odaklanarak yayınlamasından aylar sonra geldi.

Tether rezervlerine odaklanma, firmaya ve USDT stablecoin’e yönelik uzun araştırmalar göz önüne alındığında kayda değerdir. Eleştirmenler, belirtecinin 2 milyar doların üzerinde piyasa değeriyle işletmecileri tarafından talep edilen yeterli fon tarafından desteklenmediğini iddia etti. Daha önce sözü edildiği gibi uygun bir denetim yapılmaması, bu şüpheleri daha da kızdırdı ve Mart ayında Tether, USDT’yi destekleyen rezervlerin tamamen fiat para biriminden oluşamayabileceğini gösterdi.

kaynak:coindesk.com


Leave a Comment