Bu ülkede bitcoin dolar ve eurodan daha çok biliniyor

Çekya’da insanlara hangi para birimine yatırım yapmak istedikleri sorulduğunda verilen cevap şaşırtmıyor değil!

Euro yada dolar,şaşırtıcı bir şekilde, bu ikisinin hiçbiri yatırım için 1 numaralı seçenek değil. Ankete göre, Çekler halen kripto para birimlerinden endişe ediyorlar. Bununla birlikte, yatırım fırsatı söz konusu olduğunda, bitcoin ve ethereum gibi kriptolar en popüler para birimleri arasında geliyor. Katılımcıların yaklaşık % 11’i bir Ipsos anketinde, dijital paraları almayı düşündüklerini itiraf etti. Daha az sayıda Çek, Euro satın almayı düşüneceklerini söyledi -% 10.3.

Çek Cumhuriyeti’ndeki ikinci en güvenilir para birimi İsviçre frangıdır (% 26). Ulusal bir para birimi düştüğünde, ithal malların fiyatları kaçınılmaz olarak artar. Çekler, yatırımlarını çeşitlendirmek ve tasarruf riskini yaymak için alternatifler bulmak için daha farkliı yatırım araçlarını tercih edebilir.

Ankete katılanlara nakit döviz satın almayı planlamış mıydınız sorulduğunda, yarısından fazlası bunu yapmak için niyetleri olmadığını belirtti. Satın almak isteyenlerin üçte biri euro alacaklarını söyledi. Slovakya gibi ülkesinin komşularının çoğu avroyu kabul ettiler . Bununla birlikte, görüşülenlerin % 8.4’ü kripto para almayı planladıklarını belirtti – yakın gelecekte ABD doları satın alacağını söyleyenlerinkinin tam iki katı (% 4.2).

Geçtiğimiz yıl Çek Ulusal Bankası kripto para birimlerinin önemini ve geleneksel paranın marjinalleştirilmesine yönelik potansiyellerini göz ardı etmeye çalıştı. Mali otorite, bankaların bitcoin’den korkmaları için hiçbir sebep olmadığını iddia etti. Banka, dünyanın tüm bitcoin işlemlerinin Çek koruna’sında yapılan elektronik işlemlerin yalnızca% 16’sına tekabül ettiğini belirtti.

Birkaç ay önce Çek medyası, ülkede bitcoin ile mülk satışı yapıldığını duyurdu. Bir Rus vatandaşı 35 BTC ile Prag’da bir daire satın aldı. Anlaşmayı imzalayan şirketin kurucusu Jaroslav Kováç, “Anlaşma şartlarından birisi bitcoin ile ödemek oldu,” dedi.

kaynak:koinmedya.com

Leave a Comment