Bugüne kadarki en başarılı ICOlar

Çoğu zaman bir şeyi ilk yapan olmak çoğu zaman kazancıda yanıda getiriyor. ICOlarda piyasalara ilk çıktığı zmanlar çok fazla kişi tarafından fark edilmemişti. Fakat o dönemde bu ICOlara katılanlar tabiri yerindeyse “to moon” oldular. Şimdi bu ICOları görelim..

1. NEO (ICO adı ”Antshares”)
Ethereum bugün kendisine rakip olara Bitcoin’in seçmiş olsada NEO bir basamak daha ileride. NEO bugün doğunun en çok konulan artislerinden biri gibi. Kurucusu Da Hongfei ve Çinli ekibi doğunun kripto para piyasasında yankı getirmiş durumda.

Daha çok Çinli Ethereum diye adlandırılıyor. NEO da Ethereum gibi akıllı kontratlar kullanıyor. Fakat farklı olarak merkeziyetsiz ticaret, dijitalleşmiş emtia ve kimlik özelliği ile teknolojik olarak Ethereum’un üstünde bir yerde konumlanıyor.

Başarılı bir ICO çıkarmalarının ardındaki en önemli etkenlerden biri büyük destekçileri arkalarına almaları. Mikrosoft, Alibaba, Çin hükümeti, yatırımcılar NEO’ya güvenerek projenin arkasında yer aldı. Sadece bir Ethereum token bugün 700 $ olduysa Çin’in kripto para bakımında henüz bakir milyar dolarlık piyasası harekete geçtiğinde neler olabilir hayal etmek güzel.

NEO token değeri bugün itibariyle 0,03 $ olan ICO değerinden %294.000 artışla 88.02 $ olmuş durumda.

2. Ethereum
Dünyanın en değerli ikinci kripto parası olan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve ekibi ile doğru şeyleri yaparak bugünlere geldi.

Bitcoin’in aksine Ethereum bir kripto paradan daha fazlası. Ethereum bir çeşit merkeziyetsiz uygulamalar geliştirme ve uygulama imkanı sağlayan bir ledger teknolojisi. Yani önceden taraflarca bilinen ve kabul edilen şartların gerçekleşmesi durumunda otomatik olarak işleme alınan bir program paltformu.

Bitcoin’in 2011 yılındaki çıkışı sonrası Vitalik’in kripto parasını çalışmaları 4 yıl sürdü ve bomba gibi bir giriş yaptı. Ethereum’un yatırım dönüşü duyayın ağzını açık bırakacak seviyede %230.000. ICO sürecinde Ether tokenları 0,31 $’dan satıldı. Bugünkü değeri ise yüzlerce dolar. Ve Bitcoin’in arkasından en değerli ikinci coin.

3. Spectrecoin
”Mahremiyet odaklı kripto para” olarak tartışmalı bir coin olarak piyasaya girdi. Benzerleri arasında Gölge Nakit Projesi olarak nam saldı. Kullanıcılar arasında tamamen gizli bir şekilde kripto para göndermeyi sağlayan bir coin olarak kendine yer buldu. Bu haliyle hükümetlerin en büyük düşman olduğu vergi dairelerinin ayaklarını bağlayan bir coin olarak tartışıldı.

Doğal olarak coin’in arkasındaki ekip yer altında. ”Pseudoym” adlı bir nick ile faaliyet gösteren bir geliştiricinin liderliğinde ortaya çıktı. Tor networkü kullanan çok güçlü bir şifreleme ile çalışan SpectreCoin tamamen takip edilemez durumda.

Kasım 2016’da ICO sürecinde 0,001 $’a tokenını almış olsaydınız bugünkü 0,64 $ değeri ile %64000 kazanmış olacaktınız.

4. Stratis

Masadaki bu kadar büyük paralara ve kazançlara rağmen bu piyasada yer almak isteyen finansal kurumlar kolları bağlı oturmak zorunda kalıyordu. Tamamen farklı bir kodlama dili ve yapısı nedeniyle normal bir firmanın blockchain teknolojisine adapte olması kolay bir süreç değildi. Ta ki Stratis onlar için bir opsiyon olarak ortaya çıkıncaya kadar.

İngiltere menşeli girişim eski Microsoft dilleri olan .NET ve C# kodlama diline hakim olan yazılımcılar için uyumlu bir platform sunuyor. Stratis iş sahiplerine kendi altyapılarını kurmalarına gerek olmaksızın diledikleri uygulamayı oluşturma, test etme ve uygulama imkanı sunan bir blockchain teknoloji platformu sunuyor.

Microsoft gibi bazı önemli kurumların desteği ile güven kazanan Strat token ICO aşamasında sadece 0,01$ değerindeydi. Toplam 915 BTC toplayan proje yatırımcılarına %56.000 gibi bir kazanç sağladı.

5. Ark
Ark diğer kripto paraları kendi blockchainine entegre etmek için tasarlanmış şimşek hızında bir akıllı köprü teknolojisidir. Proje tamamen merkeziyetsiz olarak tasarlanmıştır. Projede 11 ülkeden 15 çekirdek geliştirme ekibi çalışıyor.

Kripto paraların patlaması ile bunları birbirine bağlayacak her hangi bir köprü önemli bir değere ulabilecekti. Ark tam olarak bu. Yatırımcıları ICO dönemindeki yatırımlarına karşılık bugün %35.400 kazanç elde etmiş durumdalar.

6. Lisk
Dünyanın ilk modüler tabanlı blockchain platformu olan Lisk geliştiricilere kendi uygulamalarını geliştirerek yan zincir olarak yayınlama imkanı sunuyor. Lisk applikasyonları Javascript ile yazıldığı için geliştiricilerin doğal bir tercihi oluyor. Projede Ethereum ekibinden gelen çok önemli oyuncular bulunuyor.

Lisk ICO döneminde 5,8 Milyon dolar yatırım topladı. Token başına 0,076 Dolar yatırım yapan yatırımcıların %19080 kazanç sağladı.

7. Storj
İlk duyduğunuzda İskandinav ülkelerinin tanrısını andıran bir isme sahip bir proje. Platform bulut depolamanın son noktası olma iddiasıyla çıktı. Dünyanın blockchain üzerine inşa edilmiş en ucuz, en hızlı ve en güvenli ilk bulut teknolojisi iddiası büyük bir iddia.

Storj token platformun bir parçası. Kullanıcılar storj ile hard disk kiralayabilecekler. Storj’un en güzel yanı basitliği. Çünkü kimse anlamadığı şeye yatırım yapmak istemez. Storj ise basit ortalama bir bilgisayar kullanıcısının kullanacağı kadar basit tasarlanmış.

Storj ICO sürecinde bir haftadan az bir zamanda 30 Milyon dolar yatırım topladı. Ve şu ana kadar yatırımcılarına %11800 kazanç verdi.

8. DigixDOA

DGD, DGX ağının yayılması için farklı projelere ödüller veren ve bu şekilde kendi kendini yöneten bir topluluk platformu.

DGD token bazın DGX token ile karıştırılıyor. Her ikisi de Digix Global tarafından çıkarıldı. Fakat farklı amaçlarla. DGX token fiziksel altın ile desteklendi. 1 DGX token’ı 1 gram fiziksel altına eşdeğer kılındı. Bu altınlar da Singapur’da bir kasada saklanıyor.

DGD token yakın zamanda iyi bir çıkış yaparak dikkatleri üzerine çekti. DGD yatırımcılarına ICO’dan bu yana %10.722 kazanç sağladı.

9. Populous
Populous Ethereum platformu üzerinden inşa edildi. Proje daha önce sadece kurumsal yatırımcıların, zengin insanların ve hükümetlerin katılabildiği finansal pazarlara ortalama bir yatırımcının da katılmasını sağlayan bir platform sunuyor.

Bu platform dünyanın her hangi bir yerindeki yatırımcının dünyanın her hangi bir yerindeki emtia satışına yatırım yapmasına imkan sağlıyor. Örneğin siz Türkiye’de bir yatırımcısını ve Çinli bir firma Amerika’dan bir alıcı ile ticari anlaşma imzaladı. Bu anlaşmayı yerine getirmek için kredi ihtiyacı olan Çin’li firmanın finansmanına katılabilir ve faiz geliri elde edebilirsiniz.

Temmuz 2017’de 10 milyon dolar yatırım toplayan PPT yatırımcılarına %6800 kazanç verdi.

10. QTUM
QTUM açık kaynak kodlu bir değer transfer aracı olarak mobil odaklı merkeziyetsiz app ve Dapp platformudur. QTUM dünyanın Proof of Stake olan ilk akıllı kontrat platformudur.

QTUM Bitcoin gibi bir değer transfer aracı, Ethereum gibi bir akıllı kontrat platformudur. Bir çok teknik yenilikleri ile fark yaratan br proje olarak Ethereum’dan daha üstün mobil odaklı bir proje olarak tanımlanıyor.

QTUM, 2017 mart ayında gerçekleştirilen ICO’sundaki yatırımcılarına şu ana kadar %6400 kazanç sağladı.

Leave a Comment