Cardano (Ada) coin nedir? Nereden nasıl alınır?

ilk 10 içerisinde yer alan önemli coinlerden biri olan Cardano şu sırlar yavaş ama derinden bir yükselişin eşiğinde. Peki ama Cardano yani Ada coin nedir ve tam olarak hedefleri amaçları nelerdir?

Cardano (ADA), katmanlı bir mimari aracılığı ile güvenlik üzerine yoğunlaşan Ethereum‘a benzer akıllı bir sözleşme platformu.

Önde gelen küresel akdemisyenler ve mühendislik ekibi tarafından hakemli akademik araştırmalar üzerine kurulan ilk Blockchain projesi olarak lanse ediliyor.

Ethereum, akıllı sözleşme alanına uzun bir süredir hakimdi. Ethereum’dan daha gelişmiş özelliklere sahip olduğundan piyasanın yeni oyuncusu Cardano’yla bu hakimiyetin el değiştirme potansiyeli var.

Cardano’nun geliştiricileri arasında Ethereum’un eski CEO’su Charles Hoskinson da bulunuyor. Hoskinson’un Ethereum’un eksik noktalarına hakim biri olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Ekip, Cardona’yı hem son kullanıcı hem de regülatörlerin fikirlerini önemseyerek inşa ediyor.

Blockchain teknolojisi temelinde mahremiyet ve ademi merkeziyet ilkeleri ile regülasyon ihtiyacını dengeleyerek bir orta yol bulma amacında olduklarını öne sürüyorlar.

Programlama dili Haskell
Platform, programlama dili olarak yüksek hata toleransına sahip Haskell’i kullanıyor. Bir sistemin aylar, hatta yılar içerisinde ne olabileceğini bilmek neredeyse imkansız. Bu yüzden Haskell gibi belirli bir hata payı olanağı sağlayan sağlam bir dile sahip olmak mühim. ADA, ayrıca Haskell’i kullanan ilk kripto para birimi.

Diğer kripto projelerin aksine Cardano ekibinin amacı, tüm finansal sistemi elden geçirmek değil. Amaçları, bankacılık sistemlerini uygulamanın çok pahalı olduğu yerlerde Blockchain teknolojisini kullanmak. Örneğin gelişmekte olan ülkeler…

Ekip bunun yanı sıra Blockchain üzerinde ademi merkeziyetçi uygulamalar çalıştırabilecek Daedalus adında bir cüzdan inşa etti.

Ayrıca yol haritasına bakıldığında hala tam olarak geliştirilmiş olmadığı görülebilir. Tam teşekküllü bir Cardano için iki yıllık bir süreç gerekiyor.

Madencilik algoritması Ouroboros
Madencilik algoritması olarak Ouroboros’u kullanan Cardano, Bitcoin ve Ethereum’un aksine proof of stake yöntemiyle çalışıyor. Bu da sürdürelebilir olmayan ve elektrik tüketimini devasa boyutlara ulaştıran proof of work yöntemine göre avantaj sağlıyor. Ancak proof of stake’in kötü tarafı, zenginin daha çok zengin olması gibi bir durumun söz konusu olması. Bu yöntemde elinizde ne kadar çok coin varsa o kadar çok coin kazanıyorsunuz. Dolayısıyla coin dağılımında adaletsiz paylar ortaya çıkabiliyor.

Ethereum da 2018 yılının yaz aylarında proof of work’ü terk ederek proof of stake’e geçecek.

2018’le birlikte projeye pek çok önemli özellik eklenecek. Dolayısıyla önümüzdeki yıl da Cardano’daki yükseliş sürebilir.

Son olarak şu an dolaşımda yaklaşık 26 milyar ADA bulunuyor ve bu sayı 45 milyara kadar çıkabiliyor.

Projenin gelecekte nasıl gelişeceğini görmek ilginç olacak ancak şimdi ADA’ya olan talebin saf spekülasyondan ibaret olup olmadığı net değil.

Cardano’yu nasıl nereden satın alabilirim?

Bugün itibariyle Cardano’yu bir çok borsadan bulabilirsiniz. Ama en uygun fiyatlı, güvenilir ve hacimli bir borsadan almanızı tavsiye ederiz. Bununla ilgili aşağıdaki size bir kaç link bıraktık. Şimdiden iyi kazançlar.

Binance borsasına kayıt olmak için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir