Deex projesi nedir? Geleceği var mıdır?

Bildiğiniz gibi kripto dünyasının en önemli özelliği merkeziyetsiz bir yapıya sahip olması. Yani günümüzdeki merkez bankaları, bankalar ve aracı kurumları tamimiyle ortadan kaldıracak bir yapı şeklinde tasarlandılar. Özellikle bu ocak ayından bu yana ciddi sorun ve sıkıntılarla mücadele ediyor kripto dünyası. Bir nevi ekonominin özgürleşmesi olan bu dünya özellikle merkezi yapılar tarafından ciddi baskı altına alşım durumda. Kimi zamanda siyasilerin  regüle edilmesiyle ilgili açıklamaları tuz biber oluyor.

Yalnız genel itibariyle baktığımızda kripto dünyası acaba tamamiyle merkeziyetsiz ve özgür mü? Buna evet dememiz çok zor. Özellikle merkezi yapılı borsalar bu dünyanın en ters elemanları olarak göze çarpıyor. Peki neden bu kadar yaygınlar? Çünkü yatırımcılara erişim ve kullanım kolaylığı, margin işlemler, stop-loss ve lending gibi dikkat çeken özellikler vadettiler. Fakat güvenlik tehditleri, haksız rekabet, yaptırım tehlikesi, politik etmenler gibi birçok riske maruz bıraktığı ortaya çıktı. Şu ana kadar bu borsalardan çalınan müşteri fonları 500 milyon dolara yaklaştı.

Dünyanın ilk merkezsiz borsası olarak yola çıkan DEEX altyapısında BitShares 2.0 Graphene blockchain’i kullanılıyor. Oldukça hızlı ve güvenilir bir platform olarak bilinen bu blockchain’in tarihinde bir kere bile hack vakası yaşanmadı. Deex’in vaad ettikleri gerçekten çok harika şeyler fakat tabiki iş sadece vaad etmekle kalmıyor. Geçen haftalarda bildiğiniz gibi Deex’in token satış süreci bitti ve yaklaşık 11bin eth toplandı. Asıl önemli olan bundan sonra atılacak olan adımlar. Bir noktaya daha değinelim. Deex İstanbul’da da bir toplantı yaptı. Açıkçası bu çok ciddi bir gelişmeydi. Bugüne kadar Türkiye’ye gelip projesiyle ilgili konferans veren çok nadir ICO bulunmakta. Bu şekilde işlerini ne kadar önemsediklerini gösterdiler. Yalnız yapılan konferanstaki kimi düzensizlikler, tercüman sorunları konferansı biraz gölgeledi. Açıkçası bu konuda ki beklentimiz daha yüksekti. Fakat bir olumlu yön olarak ise Deex’in ICObench sitesinden 4.2 not aldığı görünmekte ve bu da yüksek bir rakam diyebiliriz.

Sonuç olarak Deex şu anda en başta takip edeceğimiz ıco ların başında geliyor. Umut verici bir proje olduğunu söyleyebiliriz ama her şey Deex için daha yeni başlıyor..


TAVSİYE BÖLÜMÜ

Abyss ICO’ya göz atmanızı tavsiye ederiz. DAICO özelliği ile coinlerinizi geri alma imkanını sunmakta. Detaylı bilgi için tıklayın

Kayıt olabileceğiniz önerdiğimiz borsalar

Binance’ye kayıt olmak için tıklayın

Upcoin borsasına üye olmak için tıklayın

Crytopia kayıt olmak için tıklayın


Ayrıca bizi telegramda da takip edebilirsiniz.

Telegram sayfamız için tıklayın

Leave a Comment