IBM’den Stelları hareketlendirecek hareket

Bugün IBM tarafından yapılan duyuruyla altı uluslararası bankanın Stellar’ın halka açık zincirini kullanan bir IBM ödeme ağı olan World Wire üzerinde itibari para ile desteklenen sabit kripto para ya da token ihraç etmek için niyet mektubu imzaladıklarını bildirildi.

Ağ, regüle edilmiş kurumların eski muhabir bankacılık sisteminden daha ucuz ve hızlı bir şekilde sınırlar arasında değer taşımasına olanak tanımayı vadediyor.

Açıklamada bankalardan üçünün Filipinler merkezli RCBC, Brezilyalı Banco Bradesco ile Güney Koreli Bank Busan olduğu belirtildi. Bu bankalar sırasıyla Peso, Brezilya Reali ve Kore Wonu ile desteklenen sabit kripto paralar ihraç edecekler. Diğer bankaların ise ismi henüz açıklanmadı fakat bu bankalardan birinin Euro, diğerinin ise Endonezya Rupisi destekli kripto para oluşturacağı kaydedildi.

IBM’in ödeme ağı, bugün faaliyete geçti. Bununla beraber bankalar henüz regülatör onayı beklediğinden dolayı World Wire üzerinde tek bir sabit kripto para bulunuyor. Bu kripto para, San Francisco merkezli bir girişim olan Stronghold tarafından oluşturulan ve daha önce duyurulan ABD Doları’na endeksli Stronghold USD.

Bankalar XLM’yi de kullanabilirler
Öte yandan kendi kripto paralarını ihraç etmenin dışında bankaların Stellar’ın blok zincirinin token’ı XLM’yi kullanma olasılıkları da yüksek. Açıklamaya göre IBM’in ödeme ağı World Wire, zamanla Stellar’ın yanı sıra diğer kripto paraları da destekleyebilir.

Son olarak World Wire platformunun 72 ülkede 47 para birimi ve 44 bankacılık endpoint’leri ile mevcut olduğu bildirildi.
kaynak:https://uzmancoin.com/stellar-ibm-anlasma/

Leave a Comment