İran kripto paraları yasaklayabilir

İran Merkez Bankası’nın hazırladığı bir taslak raporda ‘onaylanmamış’ kripto paraların ödemelerde kullanımının yasaklanmasına hazırlanıldığı görülüyor.

“Kripto Paralara İlişkin Kurallar ve Yükümlülükler” başlıklı raporda “herhangi bir kripto para cüzdanı, yalnızca kripto paraları transfer etmek ve tutmak için kullanılacaktır, cüzdanlara kripto paraları kullanarak her türlü hizmeti dahil etmek yasaktır.” deniliyor.

Plan, raporda belirtildiği gibi onaylanırsa merkez bankası ödeme aracı olarak onaylanmamış kripto paraların kullanımını etkili bir şekilde engellemeye çalışacak. Bununla birlikte rapor, İran Merkez Bankası’nın herhangi birinin onaylanmış küçük miktarlardaki kripto paraları kişisel olarak bulundurma ya da aktarmasını doğrudan engellemeyeceğini gösteriyor.

Süreci bilen bir kaynak, CoinDesk’e regülatörlerin ülkedeki tüm Bitcoin işlemlerinin İran Riyali ile gerçekleştirilmesini istediğini söyledi fakat hangi kripto paraların onay alacağı şu an belli değil.

Rapor henüz taslak halinde ve resmi bir politika olarak benimsenmiş durumda değil. Rapor, bugün Tahran’da düzenlenecek olan Elektronik Bankacılık ve Ödeme Sistemleri konferansında görüşülecek.

Ek olarak rapora göre İranlıların regüle edilmiş banka hesaplarının dışında 10,000 Euro’dan daha fazla paraya sahip olmaları resmi olarak yasaklandığı gibi büyük miktarlarda kripto para bulundurmaları da engellenebilir.

‘İran’daki kripto para topluluğu şoke oldu’
İsmini vermek istemeyen Tahranlı bir kripto para savunucusu ve geliştiricisi, İran’daki topluluğun gelişmeler karşısında ‘şoke’ olduğunu, bunun özellikle yabancı müşterilerden Bitcoin alan işletmeler için kötü olabileceğini söyledi.

Bazı yerel kaynaklar, bunun İran hükümetinin İran Riyali’ni rekabetten koruma çabalarına ilişkin bir hamle olduğunu iddia etti.

Raporda ayrıca İran’da faaliyet yürüten kripto para borsaları için lisans alma zorunluluğundan da bahsediliyor fakat bu sürecin ne zaman başlayacağı ya da şartların ne olduğu konusunda netlik yok. Dahası, rapor merkez bankasının borsalarda işlem görmesine izin verdiği kripto paraları bir liste halinde her üç ayda bir güncelleyeceğini gösteriyor.

Şu anda İranlı borsalar, ‘müşterini tanı’ prosedürü çerçevesinde müşteri bilgilerini topluyor fakat bağımsız satıcılar gibi çalışıyorlar. İsmini vermek istemeyen İranlı bir Blockchain girişimcisi, “Borsa lisansı almak kolay bir iş değil” dedi ve bu düzenlemelerin gelişen sektörü mahvedebileceğini ileri sürdü.

Anonim bir kripto para madencisi ise “Kripto paraların doğası ademi merkeziyetçi olmalarıdır. Ve koydukları bu limitler, bu ruhu yok ediyor.” şeklinde konuştu.

kaynak:uzmancoin.com


TAVSİYE ETTİĞİMİZ LİNKLER

Aşağıdaki güvenilir ve yüksek hacimli borsalara üye olmanızı tavsiye ederiz

Binance borsasına kayıt olmak için tıklayın

Kucoin borsasına kayıt olmak için tıklayın

Crytopia borsasına kayıt olmak için tıklayın

Bibox borsasına kayıt olmak için tıklayın

Upcoin borsasına kayıt olmak için tıklayın

Bizi ayrıca TwitterFacebook ve Telegram‘dan takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir