Kraken Japonya’daki faaliyetlerini durduruyor

Piyasanın en büyük borsalarından olan Kraken Japonya’daki durumuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

San Fransisco tabanlı cryptocurrency exchange Kraken, Japonya’daki yatırımcılar için kapılarını kapattığını açıkladı.

Salı günü yayınlanan bir açıklamaya göre şirket, Japon vatandaşlarına değişim hizmeti vermeyi durdurmayı planladığını ve Haziran ayı sonunda nihai çekilişlerin planlanan bir ayrılış tarihi olacağını söyledi.

Kraken, yerel bankaları kullanan denizaşırı Japon yatırımcıların yerel pazardaki ticaret faaliyetlerine hala erişebileceklerini de sözlerine ekledi.

Ayrıca, 2014 yılında gerçekleşen ünlü Mt Gox hack’in kurbanları, devam eden iflas davasıyla ilgili ödemelerinin mahkemede onaylanması halinde, Kraken hesabını fon çekilmesi için saklayabilecektir.

Şirket kararını “hizmetin sürdürülmesi için gereken maliyetler ve kaynaklara” indirirken, borsada şu anda Japonya’nın mali gözlemcisi olan Finansal Hizmetler Dairesi (FSA) ‘ya kayıtlı işlem platformlarında yer almıyor.

Kraken’in Japon yatırımcıları için harekete geçmesi, FSA’nın, Ocak ayında, Coincheck değişiminden 530 milyon dolar değerindeki NEM kripto para biriminin kesilmesini takiben, ülkede hizmet sunan borsaları incelemek için çaba sarf ettiği bir zamanda geliyor.

İşlem hacmi ile dünyanın en büyük cryptocurrency alışverişi olan Binance, FSA’dan, firmanın ajansa tam olarak kayıtlı olmaması nedeniyle Japonya’daki operasyonları durdurma emrini veren bir uyarı mektubu aldı.

Leave a Comment