Mastercard’dan Bitcoin ile ilgili olumlu sözler

Mastercard’ın Asya-Pasifik Eş Başkanı Ari Sarker, ödeme şirketinin dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları tarafından verilen dijital para birimlerinin kullanımını kolaylaştıracağını söyledi.

The Financial Times gazetesine verdiği röportajda Sarker, söz konusu madalyonun meşru bir ulusal kripto para birimi olup olmadığını ve merkez bankaları tarafından verilen ulusal bir dijital para birimi olarak kullanılmasının kolaylaştırılmasını istediğini söyledi.

“Hükümetler ulusal dijital para birimi yaratırlarsa, bunları daha elverişli bir şekilde [mevcut kripto paralarla karşılaştırıldığında] daha iyi görmekten mutluluk duyarız,” dedi. “Bir düzenleyici tarafından desteklendiği ve değerin… anonim olmadığı ve tüm düzenleyici gereklilikleri karşıladığı sürece, bunun bizim araştırmamıza daha fazla ilgi göstereceğini düşünüyorum.”

Mastercard, müşterilerinin ödeme kartlarını Bitcoin satın almak için kullanmasını zorlaştıran birkaç kredi kartı şirketlerinden biridir. Bu tür alımları nakit işlem olarak yeniden sınıflandırarak, müşteriler cryptocurrency satın aldıklarında daha fazla ücret alınır.

Sarker, FT’nin şirketin şu anda Bitcoin’den bir Mastercard’a nakde çevrilmesini sağlayacak bir test gerçekleştirdiğini söyledi. Ancak yönetici, Müşterinizi tanıyor ve kara para aklama kontrollerinin yerine getirildiğini belirtti. Kredi kartı şirketi, Bitcoin’in fiyatının vahşi dalgalanmalarına maruz kalmaması konusunda uyardı.

Sarker, “Mastercard ağı üzerinden Bitcoin ticareti yapmıyoruz” dedi.

Daha geçtiğimiz günlerde Kanda menşeli Scotiabank müşterileri artık kredi kartı ve banka kartları ile şu an itibariyle kripto para alamayı durdurmuştu. Bu değişiklik, Kanada’nın şimdiye kadar Bitcoin dostu olduğu düşünülürse, kripto tacirlerine oldukça büyük bir sürpriz olarak yaşattı.

Hükümet bu piyasayı düzenlemeye devam ederken, Bitcoin’e hiçbir zaman olumsuz bir ilgi gösterilmemiştir. Bütün bunlar Kanadalı finans kurumunun kararını daha da garip hale getiriyor ve tartışmaya açmıştı.

Henüz yaygın olmayan cryptocurrency pilot bölge olarak şu anda Singapur ve Japonya’da test ediliyor. Bir Mastercard sözcüsü FT’ye daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti. Ancak sözcü, şirketin araştırma ve geliştirme kolunun “blockchain teknolojisi ve cryptocurrency ile ilgili 30’dan fazla patent” için başvurduğunu söyledi. Sarker, Mastercard’ın Asya şehirleri ile temassız ödeme yapma konusunda “25 ila 30 katılım tartışması” yaptığını da sözlerine ekledi.

Leave a Comment