Türk Borsa Bitexen kendi kripto parası EXEN’i çıkartıyor

Türk girişimciler tarafından kurulan kripto para borsası Bitexen, kendi tokenını tanıtmaya hazırlanıyor: EXEN Coin. Bitexen ekibinin oluşturduğu bu token Ethereum’un ERC-20 standartlarına dayanıyor.

Diğer pek çok tokenın aksine EXEN Coin için özel bir ICO düzenlenmeyecek. Hatta bu token, parayla bile satın alınamayacak. Bitexen’i kullanan ve referans sistemi sayesinde borsaya yeni kullanıcı kazandıran kripto para sevdalıları bu tokena hiçbir ücret ödemeden sahip olabilecekler.

Bitexen platformu üzerinde diğer para birimlerini satın almak için de kullanılabilecek olan bu tokenın başlangıçta 15 milyon birimlik arzı olacak ancak bu miktarda zaman içerisinde azalma yaşanacak. Bitexen, EXEN Coin’in arz miktarında her 3 ayda bir azaltmaya gidecek. Borsa her üç aylık dönem içinde elde ettiği kripto para gelirinin yüzde 50’sini kullanıcıların EXEN Coin’lerini satın almak için kullanacak ve bu tokenları daha sonra imha edecek. Kullanıcılar da böylece ellerindeki tokenlar sayesinde kazanç sağlamış olacaklar.

Ancak EXEN Coin’i alıp-satmanın tek yolu bu değil. Kullanıcılar ellerindeki EXEN Coin’lerin ticaretini kendi aralarında da yapabilir ve bu yoldan da gelir elde edebilirler. Borsa platforma zaman içerisinde daha fazla kullanıcı çekerek ve tokenın arzını azaltarak EXEN Coin’in değerini arttırmayı planlıyor. Platformdaki kullanıcı sayısının artması token değerinin de artması anlamına geleceği için EXEN Coin alan kullanıcılar aslında Bitexen’in başarısına ortak olmuş olacaklar.

Token Dağıtımı

15 milyon birimlik arza sahip olacak bu tokenın 10 milyon adedi Bitexen’e üye olan ve yeni kullanıcılara referans olan kişilere dağıtılacak. Yine diğer pek çok tokenın aksine arta kalan 5 milyon adet token, borsanın yöneticileri arasında paylaştırılmayacak. Bu 5 milyon adet token çeşitli yarışmalar ve kampanyalar aracılığıyla yine kullanıcılara dağıtılıyor olacak.

Bitexen ilk olarak 1 Ağustos’ta token dağıtmaya başlayacak ve bu dağıttığı tokenların ilk geri alım süreci Ocak 2019’da başlayacak.

Kullanıcılar her referanslarında eşit miktarda token almayacaklar ve referans sistemiyle alınan token miktarında zaman içerisinde bir azalma görülecek. Token dağıtım süreci toplamda 5 aşamadan oluşacak ve her aşamada kullanıcıların referans başına aldıkları token miktarı düşecek. Bu beş aşama, borsanın ulaştığı kullanıcı miktarıyla belirleniyor olacak:

1. aşama: İlk 10.000 kullanıcı
2. aşama: +40.000 kullanıcı
3. aşama: +100.000 kullanıcı
4. aşama: +200.000 kullanıcı
5. aşama: +1.000.000 kullanıcı
Token dağıtım oranının aşamalara göre nasıl değişeceğini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz:

Bitexen Hakkında

Web ve mobil uygulamalarıyla kullanıcılara kolay bir erişim imkanı sunan Bitexen, çeşitli özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Bitexen kullanıcıları kripto para transferleri gerçekleştiği zaman borsadan anında bildirim alarak işlemlerinin durumundan haberdar olabilirler.

Borsanın iddialı olduğu alanlardan biri güvenlik. Bitexen’in yıllarca bankacılık ve finans alanlarında çalışmış isimlerden oluşan ekibi, borsanın güvenliği için gerekli altyapıyı oluşturdu. Kullanıcıların hesap hareketleri, sisteme erişmek için kullandıkları aygıta dair bilgiler ve IP adresleri borsanın altyapısında saklanıyor ve böylece istenmeyen durumların yaşanması önleniyor. Kullanıcıların platforma girerken kullanabilecekleri iki aşamalı doğrulama özelliği de borsanın güvenlik seviyesini arttırıyor.

Bitexen kullanıcıları birbirinden farklı kripto paralar üzerinden alım-satım da yapabiliyorlar. Bitexen’in desteklediği/destekleyeceği kripto paralar şöyle:

Bitcoin: İşleme açık
XRP: İşleme açık
XLM: Dünden itibaren işleme açıldı
ETH: 18 Eylül’den itibaren işleme açık
EXEN: 15 Ağustos’tan itibaren işleme açık
EXEN/BTC Paritesi: 15 Ağustos
EXEN/TRY Paritesi: 15 Ağustos
Böylesine farklı koinlerle alım-satım yapabilecek olan kullanıcıların para çekim için ödeyecekleri komisyon oranları ise şu şekilde:

BTC: 0.0005 BTC
TRY: 3 TRY + KDV
XRP: 0.5 XRP
XLM: 0.5 XLM
Bitexen’in gelecekte atacağı adımlardan bahsetmek gerekirse borsanın özellikle alım-satım imkanlarını arttırmayı planladığını söyleyebiliriz. Borsanın yol haritasında bulunan ve platformda desteklenmesi planlanan özelliklerden bazıları şöyle:

Blockchain üzerinden ihraç edilen şirket tahvilleri
Yasal olarak düzenlenmiş ICO tokenlarının desteklenmesi
Marjin ticareti
Kripto para opsiyon ve türev ürünleri

Bitexen borsasına kayıt olmak için tıklayın

kaynak:koinmedya.com

—————————————————————————————-

TAVSİYE ETTİĞİMİZ LİNKLER

Aşağıdaki güvenilir ve yüksek hacimli borsalara üye olmanızı tavsiye ederiz

Kucoin borsasına kayıt olmak için tıklayın

Binance borsasına kayıt olmak için tıklayın

Crytopia borsasına kayıt olmak için tıklayın

Bibox borsasına kayıt olmak için tıklayın

Upcoin borsasına kayıt olmak için tıklayın

Bizi ayrıca TwitterFacebook ve Telegram‘dan takip edebilirsiniz

Leave a Comment