Vitalik Buterin’den ağ kullanım ücretleriyle ilgili öneri

Ethereum blockchain projesinin yaratıcısı Vitalik Buterin, geliştiricileri sürdürülebilir fonlarla desteklemek amacıyla ağda kullanım ücretlerini artırmayı önerdi.

“Müşterinin [ve] cüzdanının [geliştiricilerin] cüzdanlarıyla gönderilen [işlemler] için 1 gwei / gaz ücreti alması gerektiği bir topluluk normunu desteklemeyi teklif ediyorum” dedi.

Gwei cinsinden belirtilen gaz ücretleri, ethereum blockchain üzerindeki işlemleri işlemek ve onaylamak için gereken hesaplamalı enerjiyi telafi etmek için kullanıcı tarafından yapılan ödemelerdir.

Buterin, ethereum cüzdanlarına gönderilen işlemler için 1 gwei’lik (0,01 dolar yaklaşık 73,000 gwei) düz “tek seferlik” ödemenin toplu olarak yılda 2 milyon dolara kadar çıkabileceğini öne sürerek şunları söyledi:

“Sadece ortalama kullanıcı gazı maliyetlerini [kabaca]% 7 oranında artırmanın maliyetine bağlı olarak, müşteri / cüzdan geliştiricileri için sürdürülebilir, kurumsal olmayan önyargılı, pazar tabanlı fonlamada yılda [2 milyon dolar] değerine yükselecek. Başvuru için, bu, şimdiye kadarki [Ethereum Foundation] hibeleri… boş yer olacak şekilde kapsayacak. ”

Bu ücreti bir norm olarak – zorunlu değil – teşvik etmek istediğini vurgulayan ethereum ekosisteminde Buterin, kullanıcılar ve ethereum cüzdanları arasında, “kötü bir cüzdanın tüm paranızı çalabildiği” yönünden zaten çok yüksek derecede bir güven olduğunu açıkladı. ”

Şu ana kadar Buterin’in önerisine verilen topluluk tepkileri karışıktı, bir kullanıcı MultiBit’in bitcoin cüzdanını bu tür bir ücreti ödemeye çalıştığını ve başarısız olduğunu işaret etti.

“Kullanıcılar daha önce ücretsiz olan bir şey için para ödemek istemiyorlardı. Kimse yükselemezdi, ”tweetledi Ken Hodler. “Sonunda ücret kaldırıldı. Destek ve mühendislik için iyi bir ödeme yapmadan, cüzdandaki gelişme durdu. ”

Yine de Buterin, CoinDesk’e genel olarak, önerisine “çok cesaret verici” olduğunu söyleyen topluluk geri bildirimlerinin kısa sürede ethereum cüzdanlarına dahil edilmesini umduğunu söyler.

Buterin, “Teklifi, geçen yıl Cornell’deki Ekonomi ve Hesaplama konferansında ekonomistlerle konuştuktan sonra gündeme geldim… Teklifin yakında dahil edilmesini umuyorum” dedi.
kaynak:coindesk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir